MENU

Valdštejnové na Třebíči zvou do zámeckých komnat, zařízených ve stylu přelomu 19. a 20. století, aby připomněli doby, kdy Třebíč ještě byla valdštejnská. Expozice věnovaná tomuto šlechtickému rodu se v objektu zámku objevuje vůbec poprvé.

Zámeckou trasu zahajuje vstup do monumentálního Kamenného sálu, jehož erbovní barokní výzdoba, stejně jako následující rodová galerie předků, připomíná počátky několikasetleté přítomnosti tohoto předního českého šlechtického rodu v Třebíči.

Následující zámecké komnaty, zařízené v prostorách bývalého hostinského křídla zámku, nejsou jen připomínkou klidného života hraběcích pánů a jejich rodin, ale dávají zároveň tušit nelehký osud posledních valdštejnských majitelů v přelomové době 20. století. Šlechtické tituly zanikají v troskách monarchie a o slovo se hlásí moderní republika, aby i ta byla později zbavena získané demokracie nástupem totalitních ideologií.

Pokoje zařízené jako jídelna, lovecký salon, ložnice s koupelnou, dětský pokoj či knihovna umožňují nahlédnout do života majitelů nejen prostřednictvím vystavených předmětů z jejich pozůstalosti, ale také ukázkou rodinných fotografií. Jak těžký byl pro rodinu rok 1945, spojený se ztrátou domova, dokládá výpověď hraběnky Anny Marie Waldstein- Wartenberg, osobně spjaté s třebíčským zámkem, jejíž vzpomínky podtrhují autenticitu celé výstavy. 2373